Методика виховання

Методика виховання фото

                                 «Ми повинні зрозуміти, де, в якій точці з того чи іншого питання дитина перебуває зараз - і ми дізнаємося зону його найближчого розвитку»

                                                                                                                                                                                                                                             Лев Вигодський

Діти – активні творці власного розвитку, що знаходяться під впливом внутрішніх природних рушійних сил, які викликають в них непохитну спрагу до зростання і пізнання. В усі періоди розвитку малюкові необхідні чуттєві стимули, координація рухів, порядок, свобода вибору діяльності та  можливість займатися без перерв у спокійному та гарно оздобленому середовищі.

Діти розвиваються, навчаючись символічно виражати свої думки і почуття за допомогою «ста мов» (емоційних, комунікаційних і когнітивних):

  • слів;
  • руху;
  • малювання;
  • будівництва;
  • скульптури;
  • гри в тіні, колажів;
  • театральних постановок;
  • музики і т. п.

Методична програма нашого садочку побудована таким чином, щоб всебічно розвивати дітей, враховуючи всі їх періоди розвитку.

У програмі практикується індивідуальний підхід до навчання, в якому є поділ на предмети та система, послідовність у їх вивченні. Вивчення матеріалу відбувається за взаємною домовленістю між дитиною і дорослим, якщо малюк не проявляє бажання до навчання, педагог методом заохочення та гри, приверне бажання до заняття.

При побудові програми ми використовували елементи методик Реджіо Емілія, Марії Монтессорі, Миколи Зайцева, методика Нікітіних, Сесіль Лупан, Глена Домана, МасаруІбука, Карла Орфа, Желєзнових, Воскобовіча, Шалви Амонашвілі, системи ейдетики та Дьенеша.

Викладач методом навідних запитань допомагає дитині дізнатися справжні відповіді на питання. Ми не використовуємо фраз: «це неправильно», «так не можна», ми допомагаємо дитині прийти до відповіді та знайти рішення ситуації, обговорюючи дії та саму ситуацію, ставлячи питання й отримуючи відповіді.

Педагоги створюють середовище, яке багате на можливості та сповнене викликами, в якому можна знайти багато цікавого та самостійно чи, за допомогою дорослих, вирішувати різноманітні завдання. Ретельно підготоване гарне середовище стає одним з педагогічних інструментів і повідомляє дітям важливу інформацію про суть розвиваючої програми. Багато матеріалів для занять та посібників створюються безпосередньо в садочку, його педагогами, виходячи з потреб вихованців. Педагоги прагнуть піклуватися про дітей і бути для них партнерами, добрими прикладами для наслідування.

На одному занятті завжди працює два педагоги - це допомагає виробити індивідуальний підхід до кожної дитини. Всі педагоги завжди навчаються, танцюють, співають, грають разом із дітьми, допомагаючи їм проявляти себе за допомогою різноманітних засобів і символічних систем.

Уважне спостереження за дітьми, документування того, що відбувається та подальше обговорення з іншими дорослими, допомагає педагогам краще зрозуміти потреби та дії малят, оцінити їх прогрес, звернути особливу увагу на моменти, в яких потрібна допомога. Натомість батьки отримують детальні описи того, як пройшов день дитини і що вона вивчила, а також, за бажанням, беруть участь у звітніх заходах або виступах. Батькам періодично показують або присилають додому портфоліо або інші результати індивідуальної чи групової роботи дітей.